احمدآباد

احمدآباد شهری با مردمانی دیندار و پر افتخار با تاریخ 1500ساله در دل کویر

با سلام ... ورود شمارا به وبلاگ احمدآباد خوش آمد میگویم ... در این جنگ نرم وظیفه مجموعه فرهنگی این است که هنر را تمام عیار و با قالبی مناسب به میدان آورد تا اثرگذار شود. مقام معظم رهبری

احمدآباد

یادی از پیرمردهای با صفا

حضرت امام صادق(علیه السّلام) فرموده اند:  

وجود پیر  سالخورده در خانواده اش همانند پیغمبر الهی است در بین امتش.

احمدآباد

احمدآباد یادی از پیرمردهای با صفا

احمدآباد

احمدآباد 

نمک آشت و بند کفشت را هم از من بخواه ! 

 شصت و سه سال پیش که من در لواسان منبر می رفتم، روز هفتم ماه محرم بود، با خودم فکر می کردم که: خسته شده ام از بس که پلو خوردم: شب پلو ، ظهر پلو! ما طلبه بودیم و عادت داشتیم به نان و ماست و اشکنه و آش و آبدوغ خیار. دیگر آن روز کلا فه شده بودم، باخودم می گفتم اینجا نه آشی است نه خاکشیری، هیچ چی. هـواهـم به شدّت سرد بود.

با خـودم گفـتم: « خـدایا، یک آشی برای ما برسـد خوب است. » ظـهر شـد، سـفره انداختند و پلو ها را گذاشتند تا ما می خواستیم شروع کنیم . از دور دیدیم یک نفر با یک بادیه در حال آمدن است. وقتی پیش ما رسید، دیدم یک ظرف مسی پر از آش با نعناع داغ و روغن و پیاز داغ، یک آش عالی رسیده بود.

گفتم : « این آش مال کیه ؟! » آن شخص گفت: « مال شما ». گفتم: « کی داده؟! » گفت : « یک خانمی برای شما پخته.» من دیگه دست به پلو نزدم و همان آش را خوردم. آش خیلی عالی بود.

در غرر الحکم، ص827 آمده است که : حضرت امیر المومنین علی (ع) می فرمایند: «لا تَسْألُوا إلاّ اللهَ سُبْحانَهُ، فَإنَّهُ أعْطاکُمْ أکْرَمَکُمْ، وَإنْ مَنَعَکُمْ حازلَکُمْ »؛ «جز از خدای سبحان چیزی مخواهید، که اگر به شما عطا کند شما را اکرام کرده و اگر به شما عطا نکند، برای شما در آخرت ذخیره می کند» خداوند متعال به حضرت موسی (ع) فرمود: ای موسی، نمک آشت و بند کفشت را هم از من بخواه.
 تو با خدای خود انداز کار و دل خوش دار          که رحم اگر نکند مدعی خدا بکند 

( از فرمایشات آیت الله مجتهدی تهرانی- در محضر استاد ، ص 180 ) 

احمدآباد

احمدآبادبا سلام خدمت احمدآبادی های عزیز لطفا نظرات خودتان را از طریق گزینه نظرات برام بفرستید و اسم پیرمردها اگر میدانی برام بفرستید

 

بقیه عکس ها در ادامه مطلب می باشد


احمدآباداحمدآباد

احمدآباد

گیرم که ز کرده هاى من در گذرى         وین شرم که پیش دیده کردم چه کنم

 

 در زمان حضرت رسول صلى الله علیه و آله و سلم پیرزنى خدمت آن حضرت رسید و عرض کرد: یا رسول الله ! احوال ما در قبر چگونه خواهد بود؟ از کثرت گناه چه خواهیم کرد؟ (و براى نجات از عذاب قبر چه عملى انجام دهیم ). فرمود: بازگشت از گناه و به سوى خدا روى آوردن است ؛ زیرا به این وسیله خداوند انسان را مى آمرزد و از خطاى او صرف نظر مى کند و از عذاب قبر نجات مى دهد

. قرآن در این باره مى فرماید: وَمَن تَابَ وَعَمِلَ صَالِحًا فَإِنَّهُ یَتُوبُ إِلَى اللَّهِ مَتَابًا؛ و کسانى که از گناهان خود توبه کنند و اعمال صالح انجام دهند خداوند متعال توبه ایشان را قبول مى کند و از گناهان آنان صرف نظر مى نماید. پیرزن عرض کرد: یا رسول الله ! چه کنم ؟ گناهانِ مرا در نامه اعمالم نوشته و ثبت کرده اند و راه فرارى از آن ها ندارم .

حضرت فرمود: ناراحت مباش ، خداوند آن ها را محو و نابود مى کند. قرآن در این باره مى فرماید: یَمْحُو اللّهُ مَا یَشَاء وَیُثْبِتُ وَعِندَهُ أُمُّ الْکِتَابِ ؛ خداوند هر چه را بخواهد محو (و نابود) و هر چه را بخواهد ثبت مى کند، و اصل کتاب آفرینش (لوح محفوظ) نزد او و با مشیت او است . عرض کرد: یا رسول الله ! مکانى که در آن معصیت کرده ام فرداى قیامت علیه من گواهى مى دهد، آن را چه کنم؟! فرمود: زمین را به زمین دیگر بدل کنند.

خداوند در این باره مى فرماید: یَوْمَ تُبَدَّلُ الأَرْضُ غَیْرَ الأَرْضِ وَالسَّمَاوَاتُ ؛ روزى که به امر خداوند زمین را به غیر این زمین مبدل کنند و هم چنین آسمان را دگرگون سازند. عرض کرد: یا رسول الله ! چه کنم ؟ آسمانى که بر سرم سایه انداخته است فرداى قیامت در حق من و علیه من شهادت مى دهد. فرمود: فرداى قیامت آسمان را مثل طومار مى پیچند. قرآن در این رابطه مى فرماید: یَوْمَ نَطْوِی السَّمَاء کَطَیِّ السِّجِلِّ لِلْکُتُبِ ؛

روزى که آسمان را مانند طومارى در هم پیچیم و به حال اول در آوریم. پیر زن عرض کرد: با شرم و حیایى که در چشم من باشد چه کنم که از عهده آن نمى توانم بر آیم ؟ وقتى حضرت این سخن را شنید گریست و فرمود: واقعا حیاء از خداوند حیاء است ، پیرزن هم گریست . 

با خود همه روزه در نبردم چه کنم ؟           از کرده خویشتن به دردم چه کنم ؟
 گیرم که ز کرده هاى من در گذرى             وین شرم که پیش دیده کردم چه کنم 

[ جامع الاخبار ، ص 237 ] 

 احمدآباد

احمدآباد

 احمدآباداحمدآباد

 احمدآباد

این هیاهوها و شخصیت‌ها چند روز دیگر به پایان می‏‌رسد !

 اگر برای خدا قدم بردارید، خداوند متعال مُقَلِّبَ الْقُلوب است، دل‌ها را به شما متوجه می‏‌سازد: انَّ الَّذینَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ سَیجْعَلُ لَهُمُ الرَّحْمنُ وُدّا . شـما در راه خدا زحـمت بـکشید، فـداکاری کنید، خـداوند شـما را بـی اجر نمی‏گذارد اگر در این دنیا نشد، در آخرت پاداش خواهد داد. اگر جزا و پاداش شما را در این عالم نداد چه بهتر. دنیا چیزی نیست.

این هیاهوها و شخصیت‌ها چند روز دیگر به پایان می‏‌رسد، مانند خوابی از جلو چشم انسان می‏‌گذرد، لکن اجر اخروی لا یتناهی و تمام نشدنی خواهد بود.

 [ امام خمینی (ره)/ جهاد اکبر / ص 33 ،انتشارات امیر کبیر 1360]

 

احمدآباداحمدآباد

 

 یکی از معجزات اسلام

 یکی از عواملی که در جامعه از بدیها جلوگیری می‌کند، نهی از منکر و منکر ساختنِ منکر است. نگذاریم «منکر» «معروف» و «معروف» «منکر» شود. نهی از منکر کردن، مثل این است که بگویید آقا چرا این کار را می‌کنی؟ این چه حرکت بدی است که انجام می‌دهی؟ یک نفر بگوید، دو نفر بگویند، ده نفر بگویند؛ بالاخره طرف مجبور می‌شود ترک کند؛

یعنی اگر بارها گفته شد، روحاً مغلوب می‌گردد. من همین امر به معروف و نهی از منکر زبانی را - ولو به شکل خیلی راحت و آرام و بدون هیچ خشونت و دعوایی - واقعاً یکی از معجزات اسلام می‌دانم. مثلاً یک نفر کار خلافی می‌کند، می‌گویند آقا شما این کار را نباید می‌کردی. این مـطلب را بـگو و برو. می‌گوید ، او برمی‌ گردد دو تا فحش به من می‌دهد. خیلی خُب؛ حالا دو تا فحش هم به شما بدهد؛ برای خاطر امر خدا تحمّل کنید.

اگر نفر دوم هم بگوید آقا شما باید این کار را نمی‌کردی؛ بدانید اگر دعوا هم بکند، دعوایش کمتر از آنی است که با نفر اوّل کرده است. نفر سوم و نفر دهم و نفر بیستم هم همین‌طور. بنابراین، اگر نهی از منکر باب شد و تا نفر بیستم رسید، شما خیال می‌کنید آن آدم دیگر آن کار را تکرار خواهد کرد؟

نهی از منکر واقعاً معجزه می‌کند. فقط هم زبانی؛ یدی اش در اختیار حکومت است؛ یعنی اگر جایی باید با گناهکار به صورت یدی و مجازاتی برخورد کنند، فقط دستگاههایی از حکومت هستند که مسؤول این کارند؛ مردم نباید بکنند. اما زبانی چرا؛ خیلی هم اثر دارد.

بیانات امام خامنه ای مد ظله العالی در جلسه پرسش و پاسخ مدیران مسئول و سر دبیران نشریات دانشجویی / [04/12/77]

احمدآباداحمدآباداحمدآباداحمدآباداحمدآباد

احمدآباد

این دو نفر ملعون هستند !

 کسانی که نماز را در اول وقت نمی‌خوانند نماز آنها را نفرین می‌کند و می‌گوید خدا تو را ضایع و خراب کند همان طور که تو مرا ضایع و خراب کردی. استاد ما مرحوم آقای برهان 65 سال پیش بر روی منبر می‌گفت و من هنوز یادم هست که می‌فرمود: آن کسی که نماز مغرب را آن قدر دیر بخواند که آسمان پر از ستاره شود چنین کسی ملعون است.

به همین خاطر هم بود که هنوز توی مأذنه گل دسته قم اذان می‌گفتند و وسط‌ های اذان بود که آیت‌ الله مرعشی نجفی به رکوع می‌رفتند یعنی آن قدر نماز را زود شروع می‌کرد. مبادا که ستاره به آسمان بیاید. صبح‌ها هم همین طور اگر کسی آن قدر نماز صبحش را دیر بخواند که آسمان دیگر ستاره‌ای نداشته باشد چنین کسی هم ملعون است

. بنابراین دو نفر ملعون هستند: اول آن کسی که آن قدر نماز مغرب را دیر بخواند که آسمان پر از ستاره شود و دوم آن کسی که آن قدر نماز صبح را دیر بخواند که ستاره‌ای در آسمان باقی نمانده باشد و نزدیک طلوع آفتاب باشد این دو نفر ملعون هستند یعنی از رحمت خدا به دور می‌باشند.

[ از فرمایشات آیت الله مجتهدی (ره) ]

احمدآباد

احمدآباداحمدآباد

احمدآباداحمدآباد

احمدآباداحمدآباد

 

انسان می تواند به اختیار خویش همنشین سلمان و یا ابوجهل گردد !

سوال : مدتی است دیگر از انجام تکالیف دینی برای رسیدن به خدا و معنویت خسته و مایوس شده ام ، راهنمایی کنید؟

 جواب : اگر انسان به وظیفه خود عمل کند، هدایت‌های خدا در پی آن می‌آید... به کار خود مشغول باشید و به وظیفه تان عمل کنید و مایوس نشوید که شما از همان منبعی که دیگران استفاده می کردند ، استفاده می کنید. کوشش نمایید تا به منبع ( حقیقی) برسید. سلمان (رضوان الله تعالی) در اثر شناخت تکلیف و عمل به آن و پیروی از شرع با سراجِ عقل، «عَلِمَ عِلْمَ الاَولِ وَ الآخِر» ( علم اول و آخر را می دانست. ). وای برما اگر معنویّت و روحانیّت را مقدمه و وسیله رسیدن به مادیّات و فانیّات قرار دهیم ! انسان می تواند به اختیار خویش همنشین سلمان و یا ابوجهل گردد.

[ پرسش های شما پاسخ های آیت الله بهجت (ره) ورق های آسمانی ، ص 94 ]

احمدآباداحمدآباداحمدآباداحمدآباداحمدآباد

احمدآباد 1احمدآباد

احمدآباد

اَلْحَذَرَ مَن قَواطِعِ الاَرْبَعَهِ!

 مرحوم ملا حسین قلى همدانى (قدس سره ) به على آقاى ایروانى مى نویسد: جناب آقا: اَلْحَذَرَ مَن قَواطِعِ الاَرْبَعَهِ: کَثرهُ الکلامِ و کثرهُ الطعام و کثرهُ المنامِ و کثرهُ المُجالِسهِ مع الانام و علیک بتبدیلِها و تقلیبِها بذکرِ اللهِ المَلکِ العلّام.

برحذر باش از چهار صفات شکننده و خوردکننده : 1 - پرحرفى و زیاده گوئى 2 - پرخورى و شکم پرورى 3 - پرخوابى و تنبلى 4 - همنشینى زیاد با مردم بر تو باد که همه اینها را تبدیل کنى به ذکر خداوند ملک العلّام

[ تذکره المتقین ص 237]

 

احمدآباد

 احمدآباداحمدآباداحمدآباداحمدآباداحمدآباداحمدآباد

از خودت نجات پیدا کن!

 

 مرحوم آیت الله حاج شیخ محمد تقى آملى یک وقت مى فرمود: در خواب دیدم دشمنى به من حمله کرد من با آن دشمن درگیر و گلاویز شدم این دشمن مرا رها نمى کرد من براى اینکه از شرّ او رها شوم دست او را به شدت گاز گرفتم که بلکه مرا رها کند و در این حال از خواب بیدار شدم.

دیدم دستم در دهان خود من است و به شدّت دست خودم را گاز گرفته ام؛ در همان عالم خواب به من فهمانیدند که دشمن تو کسى نیست جز خودت پس از خودت نجات پیدا کن .این گونه خوابهاى خوب را هم خدا نصیب هر کسى نمى کند.ائمه علیهم السلام فرموده اند: بنده اى که مورد عنایت خداوندى شد ( یُبَصِّرُهُ عُیُوبَ الدُّنْیَا وَ دَاءَهَا وَ دَوَاءَهَا) خداوند عیب و بدى دنیا را نشان او مى دهد و راه علاج را نیز نشان او دهد.

 

(اسرار عبادات تالیف آیت الله جوادى آملى ص 146) 

احمدآباداحمدآباداحمدآباداحمدآباداحمدآباد

احمدآباد  

من از ناراحتى او ناراحت شدم!

 یکى از همکلاسی هاى (روحانی مبارز شهید) سیّد مجتبى نواب صفوى نقل کرد : « یک روز از خانه بیرون آمدم یک نفر در مقابل من آمد و سنگ به سوى من پرتاب کرد ، و آن به پیشانى من اصابت کرد و پیشانى مرا شکست

. من پیش پدرم آمدم، (و از او شکایت کردم) پدرم همراه من به مدرسه آمد تا به مدیر مدرسه شکایت کنیم و چون وارد مدرسه شدیم آن بچه وقتى ما را دید سخت ترسیده و رنگ از رخش پرید و فرار کرد.

در این موقع سید مجتبی نزد پدرم آمد و گفت : بچه شما را من زده ام و اکنون به هر گونه مجازاتى حاضرم. من گفتم، آن که مرا زده است شما نیستید . گفت : البته من هستم ... پدرم وقتى این (صحنه) را دید، گذاشت و رفت. من از سید مجتبى پرسیدم، چرا شما این حرف را گفتى؟! گفت : آخر آن بچه یتیم است من از ناراحتى او ناراحت شدم.»

[ مردان علم در میدان عمل (جلد هشتم) سید نعمت الله حسینى ] 

احمدآباداحمدآباداحمدآباداحمدآباداحمدآباد

قال رسول الله (ص) : إنّ أفضَلَ الهَدِیَّهِ أو أفضَلَ العَطِیَّهِ ، الکَلِمَهُ مِن کلامِ الحِکمَهِ یَسمَعُها العَبدُ ثُمّ یَتَعَلَّمُها ، ثُمّ یُعَلِّمُها  /  (کنز العمّال : 28891)

بهترین هدیه یا بهترین عطا ، سخن حکیمانه اى است که آدمى آن را بشنود و ابتدا خود آن را یاد بگیرد و سپس [به دیگران] یاد دهد .

احمدآباداحمدآباداحمدآباد

 احمدآباداحمدآباد

احمدآباداحمدآباداحمدآباداحمدآبادمیرزا حسن فضلی احمدآبادامحمود جواد احمدآباد

احمدآباد

احمدآباد

احمدآباداحمدآباد

دل را به خدا بسپار و موثری را جز او ندان

پسرم! مجاهده کن که دل را به خدا بسپاری و مؤثری را جز او ندانی، مگر نه عامّه مسلمانان متعبّد، شبانه روزی چندین مرتبه نماز می‌خوانند و نماز سرشار از توحید و معارف الهی است،

و شبانه روزی چندین مرتبه إیَّاکَ نَعْبُدُ وَ إیَّاکَ نَسْتَعِینُ می‌گویند و عبادت و اعانت را خاص خدا بیان می‌کنند، ولی جز مؤمنان به حق و خاصّان خدا، دیگران ، برای هر دانشمند و قدرتمند و ثروتمند کُرنش می‌کنند و گاهی بالاتر از آنچه برای معبود می‌کنند ! و از هرکس استمداد می‌نمایند و استعانت می‌جویند و به هر حشیش برای رسیدن به آمال شیطانی تشبُّث می‌نمایند و غفلت از قدرت حق دارند.

[ فرازی از نامه عرفانی امام خمینی-ره به فرزند گرامیشان سیداحمد –ره ، صحیفه امام خمینی، ج 18 ، ص 515 ]

 

احمدآباد

احمدآباد

احمدآباد

احمدآباد

احمدآباد

احمدآباد

احمدآباد

احمدآباد

[ ۱۳٩٤/۸/٩ ] [ ۸:٢۱ ‎ب.ظ ] [ احمدآباد ]

[ نظرات () ]