موعظه خوبان

حیله‌های شیطان

پسرم! سعی کن اگر از اهل مقامات معنوی نیستی، انکار مقامات روحانی و عرفانی را نکنی که از بزرگترین حیله‌های شیطان و نفس اماره(است) که انسان را از تمام مدارج انسانی و مقامات روحانی بازمی‌دارد.

[ فرازی از نامه عرفانی امام خمینی – ره به فرزندش سید احمد آقا ]

 

******************************************

 

شما هم سهم دارید!

ومن کلام النبی (ص): «مَن لا یَرحَم لا یُرحَم» (نهج الفصاحه ص745 ، ح2885)

کسی که ترحّم نکند به حال دیگران ، رحمت در رفتار و گفتار خود نسبت به دیگران نداشته باشد، دیگران هم نسبت به او رحمت نخواهند داشت... در روابط اجتماعی ، یک وقت قاعده و قانون رحمت، بین مردم برقرار است که دیگران و آحاد مردم، نسبت به یکدیگر با رحمت برخوردمی کنند و از خطاهای یکدیگر می گذرند؛ لغزش ها ، مچ گیری ها و اذیتها را مبنای کار تعاملات خودشان قرار نمی دهند (که در این صورت) فضای جامعه، فضای ترحّم خواهد بود. یک وقت نه، نسبت به یکدیگر ترحّم نمی کنند، هر کدام ، در هر جایی که دستشان برسد و ممکن شان باشد(به دیگری) سخت گیری کنند ، سخت گیری می کنند. این عمومیت پیدا می کند، اگر چنانچه شما می خواهید در فضایی زندگی کنید که فضای محبّت و رحمت و ملاطفت باشد سهم خودتان را از ایجاد این فضا فراموش نکنید. 

  شرح حدیث از امام خامنه ای (مدظله العالی)

 

******************************************

 

توجه و اهتمام به نماز اول وقت

مرحوم کلینى و شیخ طوسى و طبرسى از «زهرى» نقل کرده اند که گفت: مدّتهاى مدید در طلب حضرت مهدى (عج) بودم و در این راه اموال فراوانى (در راه خدا) خرج کردم اما به هدف نرسیدم تا اینکه به خدمت محمّد بن عثمان رسیدم و مدتى در خدمت او بودم تا روزى از او به التماس خواستم که مرا به خدمت امام زمان علیه السّلام ببرد. محمّد بن عثمان پاسخ منفى داد، ولى در مقابل تضرع بسیار من، سرانجام لطف کرد و فرمود: «فردا اول وقت بیا.» فرداى آن روز، اول وقت به خدمت محمّد بن عثمان رفتم، دیدم جوانى خوش سیما و خوشبو همراه اوست و به من اشاره کرد که این است آن کس که در طلبش هستى. به خدمت امام زمان علیه السّلام رفتم و آنچه سؤال داشتم، مطرح کردم. ... در این ملاقات، ایشان دوبار به من فرمود: « از رحمت خدا بدور است کسى که نماز صبح را چندان به تأخیر بیندازد تا ستاره ها دیده نشوند و نماز مغرب را بقدرى به تأخیر بیندازد تا ستاره ها نمایان شوند.»

(داستانهاى صاحبدلان، ج 1، ص 131)

 

******************************************

 

یک قدم تا خدا

عارفی را پرسیدند از اینجا تا به نزد خدای منان چه مقدار راه است؟ فرمود: یک قدم. گفتند: این یک قدمکدام است؟  فرمود: پا بگذ ارروی خودت .

(منبع : پایگاه افسران جنگ نرم )

 

******************************************

 

مخالفت با هوای نفس

 در مجلسی، مرحوم ملا عبدالله تستری از مرحوم مقدس اردبیلی مسئله ای را سؤال کرد مقدس فرمود : بعدا" می گویم . پس از اتمام مجلس دست تستری را گرفت و از مجلس بیرون آورد. و رفتند به صحرا و در انجا جواب مسئله را شرح داد.ملا عبدالله گفت: چرا این مطالب را در مجلس نفرمودید؟ مقدس فرمود: اگر در آنجا در حضور مردم صحبت می کردیم شاید مایه نقصان من و تو می شد چون هر یک خواهان پیروزی خود بودیم و این نفس سرکش استفاده سوء می نمود و از شائبه ریا و خود خواهی خالی نبود و گناهکار می شدیم ولی الآن در این بیابان جز من و تو و خدا کسی اینجا نیست ریا و شیطان و نفس هیچ گونه دخالتی ندارند.   

(منبع : حکایات الصالحین)

 

******************************************

 

رمز موفقیّت

به مرحوم آیت الله سیدرضا صدر (رحمة الله علیه) (برادر بزرگ امام موسی صدر) گفته شد: آقا موسی از چه خصوصیاتی برخوردار بود و چه عواملی سبب اوج و عظمت ایشان گردید که این‌گونه در قلوب مردم دنیا به‌خصوص در میان مسلمانان جای گرفت؟ در جواب فرمود: آقا موسی همیشه در خدمت مرحوم والد ما (آیت الله‌العظمی سید‌صدر‌الدین صدر (قدس سره)) بود و نهایت ‌احترام و ادب را در این جهت، به کار می‌گرفت. وقتی که پدر می‌خواستند از منزل خارج بشوند، فوراً می‌دوید نعلین‌هایشان را جفت می‌کرد و دست به سینه چند قدمی ایشان را بدرقه می‌نمود. هنگامی که پدر بر‌ می‌گشتند و از در حیاط وارد می‌شدند، آقا موسی بی‌درنگ و شتابان هر کاری داشت کنار می‌گذاشت و به استقبال پدر می‌شتافت.آقا موسی در همه‌حال و در همه مراحل، تا مرحوم والد معظم در قید حیات بودند، بیش از ماها به فکر پدر بود و به ایشان عنایت ‌و ارادت خاصی داشت و لحظه‌ای در این مورد سستی نمی‌کرد. این بود که دعای خیر والد بزرگوار کی سر زبانشان بود «آقا موسی بزرگ بشی...» آقا موسی را به این مقام رساند.

برگرفته از ویژه نامه افق پارسایی هفته نامه افق حوزه

 

******************************************

 

******************************************

 

وفای به عهد

مادرم موقع خواستگاری برای مصطفی شرط گذاشته بود که این دختر صبح که از خواب بلند میشه باید لیوان شیرو قهوه جلوش بذاری و ... خلاصه زندگی با این دختر برات سخته.اما خدا میدونه مصطفی تا وقتی که شهید شد ، با اینکه خودش قهوه نمی خورد همیشه برای من قهوه درست می کرد. می گفتم واسه چی این کارو می کنی؟ راضی به زحمتت نیستم .می گفت: من به مادرت قول دادم که این کارو انجام بدم . همین عشق و محبتهاش به زندگیمون رنگ خدایی داده بود.

 (راوی همسر شهید مصطفی چمران)

 

******************************************

 

راز آرامش در زندگی

به چیزی غیر از توکل و یاد خدا برای انسان، آرامش حاصل نمی‌شود و چیزی غیر از اعراض از یاد خدا و غفلت، زندگی را تلخ و ناگوار نمی‌سازد.

( از فرمایشات عرفانی آیت الله بهجت – ره)

 

******************************************

 

سوال:ملاک جهر و اخفات در قرائت نماز چیست؟

جواب:ملاکِ اخفات (آهسته‌خواندن) عدم وجود جوهر صدا نیست، بلکه ملاک، آشکارنکردن آن است و در مقابل، ملاک جهر (بلندخواندن) آشکارکردن جوهر صداست.

/ 0 نظر / 3 بازدید