کشف آب انبار جدید در احمدآباد

کشف آب انبار جدید در احمدآباد شهر آب انبار ها

کشف مخزن جدید در آب انبار احمدآباد

احمدآباد شهر آب انبارها با کشف ۲ آب‌انبار جدید، تعداد آب‌انبارهای احمدآباد به ۹ چشمه رسید تا مجموعه آب‌انبار احمد‌آباد بی‌نظیرتر از قبل شود. شدت گرما توام با کمبود شدید آب در مناطق کویری ایران، هنرمندان این سرزمین‎‎ را در گذشته‎‎های دور بر آن داشت تا در دل زمین به ایجاد محلی به نام «آب انبار» یا به زبان محلی «امبار» برای ذخیره آب بپردازند

. در حال حاضر این آب‎‎انبارها یکی از شاخص‌ترین نمادهای معماری این شهرهای کویری از جمله احمدآباد و جلوه‌ گر نبوغ و توانمندی معماران این خطه کویری است. معماران چیره ‏‏دست احمدآبادی در طول قرن‎‎ها با ایجاد آب انبارهایی زیبا، آب را در قلب کویر ایران به کام تشنگان خسته و گرمازده گوارا کرده‌اند. 

جالب این است که تمام ‌آب‏‏ انبارهای این شهر به صورت مجموعه‎‎ در کنار یکدیگر قرار گرفته ‏‏اند که بیشترین تعداد آب‌انبارهای جمع‌ شده در یک مجموعه، ۷‏ آب‌انبار است. به تازه گی با کشفیاتی که در این منطقه انجام شد، ۲ مخزن آب انبار جدید دیگر در کنار آب انبار ۷‏تایی اردکان مشاهده شد، به نحوی که شمار آب انبارهای مجاور یکدیگر را به ۹ رسانده است که در کشور بی‎نظیر است.

در محل دایره قرمز دو آب انبار جدید کشف شده که میراث فرهنگی در حال بازسازی می باشد.

کشف آب انبار جدید در احمدآباد

آب انبارهای احمدآباد بی‎‎نظیر در کشور

یکی از پژوهشگران اردکانی در این باره تصریح کرد: احمد آباد یکی از شهرهای شهرستان اردکان است که به دلیل شوری آب، آب شیرین مورد نیاز خود را از شهر اردکان تامین می‎کند

موقعیت جغرافیایی آب انبارهای این شهر به گونه‌ای بوده است که آب شیرین انتقالی با آب شور زیرزمینی که در عمق کمی‌ از زمین قرار داشته است، تداخل نکند. وی ادامه داد: به دنبال ادعای یکی از پیرمردان ۹۰ ساله شهر احمدآباد، کارشناسان میراث فرهنگی به کنکاش در محدوده آب انبارهای ۷ تایی پرداختند و ۲ آب انبار جدید را در این نقطه شناسایی کردند که قرار است از دل زمین خارج شود.

به این ترتیب تعداد آب انبارهای ۷‌تایی احمدآباد به ۹ افزایش می‌یابد که چنین مجموعه‎‎ای نه تنها در استان، که از بیشترین تعداد آب انبارها بهره‎‎مند است، بلکه در کشور نیز بی‏‏ نظیر است.

ویژگی‏‏های آب‎‎انبارهای احمدآباد

این پژوهشگر گفت: اگر چه بافت تاریخی شهر احمدآباد از بین رفته و تنها چند تک بنا از آن باقی مانده، اما آب‏‏ انبارهای این شهر همچنان پابرجاست و نکته قابل توجه در ساخت این آب‏‏ انبارها، توجه به موقعیت جغرافیایی آنها بوده است. وی در این رابطه افزود: با توجه به این‌که زه‏‏اب احمدآباد در گذشته، روی زمین بوده است یعنی با کندن عمق کمتر از ۲ متر به آب شور دست می یافته ‏‏اند، آب انبارها در ارتفاعات زمین ساخته می‌شدند تا در حین انتقال آب، آب شیرین با آب شور زمین ترکیب نشود

. وی با بیان این‌که آب مورد نیاز آب انبارهای احمدآباد از قنات‌های صدرآباد و باغستان در فصل زمستان تامین می‌شده است، گفت: تعدد آب انبارهای در کنار یکدیگر به دلیل تامین آب مورد نیاز اهالی شهر بوده است،چرا که شهر احمدآباد از شهرهای پرجمعیت ومهم شهرستان اردکان بوده است. به گفته این پژوهشگر، در شهرستان اردکان بالغ بر ۲۵۰ آب انبار قدیمی وجود دارد که ۸۰ آب انبار آن در بافت تاریخی اردکان قرار دارد و از این حیث شهرستان اردکان در استان سرآمد است.

احمدآباد شهر آب انبار ها

/ 0 نظر / 27 بازدید