رتبه ۲۸ کنکور جهت ادامه تحصیل به حوزه علمیه قم می رود

رتبه ۲۸ کنکور جهت ادامه تحصیل به حوزه علمیه قم می رود

مرتضی دشتی

-چرا برای ادامه تحصیل حوزه را انتخاب کردی؟

همه ما مسلمانیم و عقیده داریم همان طور که در قرآن آمده «…تِبیَاناً لِکُلِّ شَیءٍ…» ، اسلام برنامه ای است جامع و پاسخ گوی تمام نیازهای انسان و مکتبی است حیات بخش (استَجِیبُوا للهِ وَ الرَّسُولِ إِذَا دَعَاکُم لِمَا یُحیِیکُم) و انسان ساز

. یک مکتب انسان ساز مانند خود انسان دارای دو بعد فردی و اجتماعی است. در زمینه ی بعد فردی از صدر اسلام تلاش ها و موفقیت های زیادی صورت گرفته است. اما برای تحقق بعد اجتماعی آن نیاز به تمدن داریم، “تمدن اسلامی”؛ که یکی از اهداف ارسال پیامبران و ائمه و هدف از انقلاب اسلامی نیز همین بوده که وظیفه ی هر مسلمانی است که در راستای تحقق آن تلاش کند.

اگر قرار باشد بخواهیم کاری کنیم که ظهور امام زمان نزدیک شود، راه آن همین است. یک تمدن نرم افزار(علوم فنی و پزشکی) و سخت افزار( علوم انسانی) نیاز دارد.

شاهدیم که بیشتر نخبگان ما مشغول پرداختن به علوم ریاضی و فنی و پزشکی هستند و پیشرفت های خوبی صورت گرفته است در حدی که در این زمینه چندین شهید داده ایم(اشاره به شهدای هسته ای). اما همچنان در زمینه ی علوم انسانی که نقش راهبردی و مدیریت صنعت و پزشکی و… را دارد، کماکان کار بومی انجام نشده. حال، اگر هم صنعت و پزشکی ما بی نهایت پیشرفته شود، چون توسط علوم انسانی مناسبی سامان دهی و کنترل نمی شود،

هیچگاه کشور عزیزمان پیشرفت نخواهدکرد. پس باید علوم انسانی اسلامی تولید کرد. لازمه ی تحقق این امر در ابتدا، دستیابی به یک اسلام شناسی تخصصی(اجتهاد، به معنای واقعی کلمه) – که قدرت نظریه پردازی اسلامی به ما بدهد – می باشد که این مرحله مطلقا در حوزه علمیه صورت می گیرد. و سپس آشنایی و بعضاً تسلط بر علوم انسانی مختلف از جمله اقتصاد،جامعه شناسی و غیره، و علم به نیاز های مختلف جامعه و اثر متقابل بین انسان ها. به این دلیل است که حقیر به یاری خدا قصد دارم ادامه تحصیلم را در حوزه انجام دهم.

/ 0 نظر / 32 بازدید